III. Członkowie

§ 5

  1. Członkiem Izby może być broker, posiadający stosowne zezwolenie organu nadzoru na wykonywanie działalności brokerskiej, wpisany do rejestru brokerów ubezpieczeniowych i prowadzący działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług brokerskich, z wyjątkiem osób fizycznych prowadzących taką działalność jako zajęcie zarobkowe uboczne.

  2. Nabycie członkostwa Izby następuje na podstawie uchwały Zarządu Izby, po uprzednim złożeniu przez kandydata deklaracji przystąpienia, informacji o działalności firmy, rekomendacji, pochodzących od co najmniej dwóch członków Izby, oraz opłaceniu wpisowego.

  3. Od uchwały Zarządu, odmawiającej przyjęcia kandydata w poczet członków Izby, przysługuje zainteresowanemu odwołanie do Komisji Rewizyjnej, złożone w terminie 30 dni od daty otrzymania uchwały na piśmie.

  4. Decyzja Komisji Rewizyjnej, utrzymująca w mocy uchwałę Zarządu o odmowie przyjęcia kandydata w poczet członków Izby, jest ostateczna. W przypadku uwzględnienia odwołania, Komisja Rewizyjna kieruje wniosek do Zarządu celem ponownego rozpatrzenia wniosku o przyjęcie kandydata. Decyzja Zarządu wydana w tym trybie jest ostateczna.

  5. Członkostwo w Izbie ustaje wskutek:

    a) wystąpienia z Izby, poprzedzonego trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, złożonym Zarządowi na piśmie,

    b) skreślenia z listy członków uchwałą Zarządu, wskutek utraty zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej i wykreślenie z rejestru brokerów, lub w przypadku opóźnienia w zapłacie składki, przekraczającego 30 dni i nie uiszczenia jej, pomimo jednokrotnego wezwania,

    c) śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,

    d) utraty osobowości prawnej przez osobę prawną,

    e) wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, lub Krajowego Rejestru Sądowego,

    f) skreślenia z listy członków w trybie określonym w pkt 8, na skutek rażącego naruszenia zasad etyki i dobrych obyczajów.

  6. Izba nie posiada uprawnień władczych, a jej działalność nie może naruszać samodzielności członków, ani też wkraczać w ich sprawy wewnętrzne.

  7. Listę członków Izby prowadzi Zarząd Izby.

  8. O skreśleniu z listy członków Izby, wobec rażącego naruszenia zasad etyki i dobrych obyczajów, decyduje Zarząd. Od uchwały Zarządu w przedmiocie wykreślenia przysługuje prawo złożenia odwołania w terminie 14 dni do Komisji Rewizyjnej, za pośrednictwem Zarządu. Decyzja Komisji Rewizyjnej jest ostateczna. Skreślenie z listy członków Izby następuje z chwilą upływu terminu do złożenia odwołania, lub z chwilą podjęcia ostatecznej decyzji przez Komisję Rewizyjną.

§ 6

Członkowie Izby zobowiązani są do:

  1. przestrzegania postanowień niniejszego statutu, oraz uchwał organów statutowych,

  2. realizowania statutowych zadań Izby,

  3. partycypowania w kosztach utrzymania Izby – poprzez terminowe opłacanie składek,

  4. udzielania Zarządowi Izby informacji potrzebnych do wypełniania przez Izbę jej zadań,

  5. przestrzegania zasad etycznych, zapisanych w Karcie Sobieszewskiej i Kodeksie Etyki Brokera.

§ 7

Członkowie Izby mają prawo do:

  1. wyboru organów Izby,

  2. uczestniczenia we wszystkich formach działalności Izby i korzystania z rezultatów prac Izby,

  3. zgłaszania organom Izby wniosków i postulatów, oraz przedstawiania opinii w sprawach dotyczących działalności Izby,

  4. korzystania z pomocy i świadczeń Izby w zakresie jej działalności,

  5. uczestniczenia w pracach wszystkich organów Izby.

§ 8

  1. Członek Izby, będący osobą fizyczną, może brać udział i głosować na Walnym Zgromadzeniu Członków Izby osobiście, lub przez pisemnie ustanowionego pełnomocnika . Członek Izby, będący osobą prawną, może brać udział i głosować na Walnym Zgromadzeniu Członków Izby poprzez uprawnionych przedstawicieli, tj. osoby wchodzące w skład organów członka Izby, uprawnione do reprezentowania, bądź poprzez pisemnie ustanowionego pełnomocnika . Uprawnienie osób, wchodzących w skład organów członka Izby do reprezentowania, stwierdza się na podstawie odpisu z właściwego rejestru.

  2. Członek Izby może działać poprzez jednego pełnomocnika.

  3. Każdemu członkowi Izby przysługuje jeden głos.

    « Poprzedni artykuł | Kolejny artykuł »